ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Οδοντιατρικής ΑΠΘ
Γίνετε μέλη στο dapndfk4dents και αυξήστε τα δικαιώματα ανάγνωσης και download θεμάτων.

Τα μέλη μπορούν να εισάγουν στα posts τους φωτογραφίες , video και ψηφοφορίες.

Επίσης μπορείς να επιλέξεις να δέχεσαι στο mail σου όλα τα νέα που αφορούν στο έτος σου!!!

Αυξάνοντας τα posts σου αποκτάς δικαίωμα διόρθωσης του κειμένου που εισάγεις!

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Οδοντιατρικής ΑΠΘ
Γίνετε μέλη στο dapndfk4dents και αυξήστε τα δικαιώματα ανάγνωσης και download θεμάτων.

Τα μέλη μπορούν να εισάγουν στα posts τους φωτογραφίες , video και ψηφοφορίες.

Επίσης μπορείς να επιλέξεις να δέχεσαι στο mail σου όλα τα νέα που αφορούν στο έτος σου!!!

Αυξάνοντας τα posts σου αποκτάς δικαίωμα διόρθωσης του κειμένου που εισάγεις!
ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Οδοντιατρικής ΑΠΘ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Προβλήματα της Σχολής

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ποιό πιστεύετε ότι είναι το σημαντικότερο πρόβλημα της Σχολής μας;

Προβλήματα της Σχολής I_vote_lcap51%Προβλήματα της Σχολής I_vote_rcap 51% 
[ 21 ]
Προβλήματα της Σχολής I_vote_lcap34%Προβλήματα της Σχολής I_vote_rcap 34% 
[ 14 ]
Προβλήματα της Σχολής I_vote_lcap15%Προβλήματα της Σχολής I_vote_rcap 15% 
[ 6 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 41
 
 

Προβλήματα της Σχολής Empty Προβλήματα της Σχολής

Δημοσίευση από jimmy_freestyler Σαβ Φεβ 09, 2008 10:22 pm

Ποιό πιστεύετε ότι είναι το σημαντικότερο πρόβλημα της Σχολής μας;
Παρακαλώ ψηφίστε στην δημοσκόπηση αυτή.

Αν πάλι νομίζετε ότι κάτι άλλο δημιουργεί προβλήματα στην Σχολή, μπορείτε να εκφράσετε ελεύθερα τις απόψεις σας σε αυτό το θέμα
jimmy_freestyler
jimmy_freestyler
Administrator
Administrator

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 35
Location : Θεσσαλονίκη
Έτος σπουδών : Δ' έτος
Registration date : 16/01/2008

https://dapndfk4dents.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα της Σχολής Empty Απ: Προβλήματα της Σχολής

Δημοσίευση από TKOSTAS Δευ Φεβ 11, 2008 9:55 pm

Θεωρώ ότι το κύριο πρόβλημα της σχολής είναι το πρόγραμμα σπουδών. Με τις υποδομές, κουτσά στραβά, την παλεύουμε. Ήδη φέτος έγινε .....ΚΛΙΝΙΚΗ! η κλινική της Ακίνητης, ένα χρόνιο πρόβλημα που ταλάνιζε την καθημερινότητα φοιτητών και ΔΕΠ. Κάτι το οποίο, βέβαια, έπρεπε να είχε λυθεί από την προηγούμενη διοίκηση της Σχολής, η οποία, απ' ότι αποδείχθηκε,
ήταν "λίγο" νωχελική Sleep ...

Όσον αφορά το ισχύον Πρόγραμμα Σπουδών, υπάρχουν αρκετά τρωτά που δυσκολεύουν τις ζωές μας, όπως:

-Συνωστισμός μαθημάτων στα 2 πρώτα έτη
-Διδασκόμενη ύλη άσχετη με το αντικείμενό μας
-Αλληλοεπικάλυψη ύλης σε πολλά μαθήματα
-Σύνολο μαθημάτων: 99 ΕΞΑΜΗΝΙΑΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ!!!
-Εξάρτηση από την Ιατρική
-ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...

Ελπίζουμε, φέτος, η προσπάθεια της Επιτροπής Προγράμματος Σπουδών, στην οποία συμμετέχουν και 3 εκπρόσωποι των φοιτητών, να φέρει τις καλύτερες δυνατές αλλαγές.

TKOSTAS
Moderator
Moderator

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 378
Ηλικία : 38
Location : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΝΑΟΥΣΑ
Έτος σπουδών : Πτυχίο
Registration date : 07/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα της Σχολής Empty Απ: Προβλήματα της Σχολής

Δημοσίευση από Nia Πεμ Φεβ 14, 2008 9:53 pm

παιδιά κάτι να γίνει με το πρόγραμμα σπουδών, μάλλον είναι απο τα χειρότερα που υπάρχουν. Ειδικά αν υπήρχε και μια ελάχιστη επικοινωνία με τις έδρες της ιατρικής. Να μην πέφτουν τα μαθήματα μας στις ίδες ώρες τουλάχιστον, καλά θα ήταν...
Nia
Nia
2rank
2rank

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 45
Ηλικία : 35
Location : thessaloniki city
Registration date : 10/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα της Σχολής Empty Απ: Προβλήματα της Σχολής

Δημοσίευση από TKOSTAS Παρ Φεβ 15, 2008 4:31 pm

Έχεις δίκιο... Πραγματικά είναι από τα χειρότερα...
Απ ' όσο γνωρίζω, αυτή τη στιγμή, στις προτεραιότητες της Επιτροπής Προγράμματος Σπουδών είναι η αποφόρτιση του προγράμματος μας, δηλαδή να μειωθεί ο αριθμός των διδακτέων, αλλά και των εξεταστέων μαθημάτων...
Ας ελπίσουμε, οι επόμενοι από μας, να αντικρύσουν καλύτερες συνθήκες μέσα στη Σχολή.
Συνθήκες που θα τους επιτρέπουν, τουλάχιστον, μεγαλύτερη ενασχόληση με πράγματα εκτός Σχολής!
Μιας και τώρα, ο ελεύθερος μας χρόνος έιναι πολύ περιορισμένος...

TKOSTAS
Moderator
Moderator

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 378
Ηλικία : 38
Location : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΝΑΟΥΣΑ
Έτος σπουδών : Πτυχίο
Registration date : 07/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα της Σχολής Empty Απ: Προβλήματα της Σχολής

Δημοσίευση από mystery Τετ Φεβ 27, 2008 6:18 pm

Η άποψή μου στο θέμα είναι πως όλα αυτα τα προβληματα που αναφέρετε, υπάρχουν και αλληλοσυνδέονται.Με το να λυθεί μόνο το ένα από αυτά βελτιώνονται κάποια πράγματα αλλά όχι όλα.Γιατί δεν βάλατε στο poll και την κρατική χρηματοδότηση?Αυτό ειναι μείζον πρόβλημα, εξάλλου, και όλων των ΑΕΙ.

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα, όχι αμιγώς της σχολής, είναι αυτή η γελοία συμπεριφορα μεγάλου μέρους των φοιτητών.Τι είναι αυτο το πραγμα ρε αδερφάκι μου.Όλοι κοιτάν τον εαυτούλη τους, να σου φανε την έδρα,να πάρουν τις υπογραφές τους πριν από όλους ,να περάσουν τα μαθήματά τους με οποιοδήποτε, θεμιτό ή αθέμιτο, τρόπο...Ήθελα να'ξερα ,ζωές δεν έχουν ή τόσο πολύ τους αρέσει το επάγγελμα και βιάζονται να τελειώσουν.Coolάρετε λίγο αδέρφια...Και λίγη συμφοιτητικη/συναδελφική αλληλεγγύη δε βλάπτει...

mystery
1rank
1rank

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ηλικία : 38
Location : Thessaloniki
Έτος σπουδών : Ε' έτος
Registration date : 09/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα της Σχολής Empty Απ: Προβλήματα της Σχολής

Δημοσίευση από TKOSTAS Κυρ Μαρ 09, 2008 7:16 pm

mystery έγραψε:Η άποψή μου στο θέμα είναι πως όλα αυτα τα προβληματα που αναφέρετε, υπάρχουν και αλληλοσυνδέονται.Με το να λυθεί μόνο το ένα από αυτά βελτιώνονται κάποια πράγματα αλλά όχι όλα.Γιατί δεν βάλατε στο poll και την κρατική χρηματοδότηση?Αυτό ειναι μείζον πρόβλημα, εξάλλου, και όλων των ΑΕΙ.

Επίσης ένα άλλο πρόβλημα, όχι αμιγώς της σχολής, είναι αυτή η γελοία συμπεριφορα μεγάλου μέρους των φοιτητών.Τι είναι αυτο το πραγμα ρε αδερφάκι μου.Όλοι κοιτάν τον εαυτούλη τους, να σου φανε την έδρα,να πάρουν τις υπογραφές τους πριν από όλους ,να περάσουν τα μαθήματά τους με οποιοδήποτε, θεμιτό ή αθέμιτο, τρόπο...

Σίγουρα αλληλοσυνδέονται...
Κάνοντας όμως μικρά βηματάκια, αναλύοντας και επιλύοντας ένα προς ένα τα προβλήματα, στο τέλος θα βιώσουμε τις σωστές αλλαγές στη Σχολή μας..

Η κρατική χρηματοδότηση, όντως θέλει ενίσχυση..
Σίγουρα όμως μπορούμε να εκμεταλλευτούμε οικονομικούς πόρους που προκύπτουν από τη Σχολή.. (βλέπε το αρκετά πλούσιο εργαστήριο της Ορθοδοντικής..)

Γιατί να μην εκμεταλλευτούμε ένα σοβαρό κομμάτι των νοσηλείων που προκύπτουν από το μεταπτυχιακό πρόγραμμα του εργαστηρίου της Ορθοδοντικής, ώστε να καλύψουμε κάποιες από τις πολές ανάγκες της Σχολής μας??
Άντε να δούμε...

Όσο για τη συμπεριφορά ενός ποσοστού φοιτητών που ανέφερες, θεωρώ ότι κάπου δικαιολογείται..
Όταν βιώνουμε καθημερινά την πίεση να τελειώσουμε τις κλινικές σε 2 χρόνια, και συνάμα το πρόγραμμα σπουδών μας είναι ιδιαίτερα επιβαρυμένο, είναι λογικό να συναντώνται τέτοιες αντιδράσεις..

Όσο για τα μαθήματα που ανέφερες ότι αρκετοί κυνηγούν να τα περάσουν με αθέμιτο τρόπο, ισχύει το εξής: Ο άνθρωπος δρα μέχρι εκεί που τον παίρνει...
Δηλαδή, αν υπήρχε σωστή επιτήρηση από τους καθηγητές, δεν θα χρησιμοποιούσε κανένας φοιτητής, ούτε κινητό, ούτε handsfree για να περάσει το μάθημα...

Αυτά φίλε μου mystery...

TKOSTAS
Moderator
Moderator

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 378
Ηλικία : 38
Location : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΝΑΟΥΣΑ
Έτος σπουδών : Πτυχίο
Registration date : 07/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα της Σχολής Empty Νέες τουαλέτες στη Σχολή μας

Δημοσίευση από TKOSTAS Σαβ Αυγ 23, 2008 8:13 pm

Μετά την τοποθέτηση air-condition στη Σχολή μας, ένα πρόβλημα ακόμη παίρνει το δρόμο της επίλυσης...

Μέσα στο καλοκαίρι ξεκίνησαν οι εργασίες για την ανακατασκευή των τουαλέτων..

Όλοι γνωρίζουμε πως οι τουαλέτες στη Σχολή μας, ειδικά αυτή του Ά υπογειου, την οποία επισκεπτόμαστε εμείς οι φοιτητές, δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση...

Ευτυχώς όμως ήρθε ο καιρός να επιλυθεί και αυτό το υλικοτεχνικό θέμα...

Αξίζει να πούμε ένα μπράβο στην νέα διοίκηση της Σχολής μας, η οποία μέσα σε ένα χρόνο, έβαλε τέλος σε 3 σοβαρά υλοκοτεχνικά προβλήματα:

- Ανακατασκευή της κλινικής της Ακίνητης Προσθετικής
- Τοποθέτηση air-condition στις αίθουσες διδασκαλίας του Ά υπογείου
- Ανακατασκευή των τουλέτων

Ελπίζουμε, η νέα διοίκηση, να συνεχίσει να δείχνει τον ίδιο ζήλο στην προσπάθεια που ξεκίνησε για να βελτιώσει τη Σχολή μας.

Keep working!

TKOSTAS
Moderator
Moderator

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 378
Ηλικία : 38
Location : ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΝΑΟΥΣΑ
Έτος σπουδών : Πτυχίο
Registration date : 07/02/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα της Σχολής Empty Απ: Προβλήματα της Σχολής

Δημοσίευση από maggie_var Τρι Οκτ 07, 2008 4:31 pm

Είναι κάπως ανοργάνωτη... Να μου πείτε, αυτή είναι η τραγική πραγματικότητα σε όλα τα δημοσια πανεπιστήμια... Εγώ για παράδειγμα, ως πρωτοετής και συνεπώς ψαρωμένη, θα ήθελα πολύ να ξέρω ποτε θα πάρω τα βιβλία μου! Έχω αγχωθεί πολύ με αυτό το θέμα των βιβλίων γιατί κανεις απ τους καθηγητές μας δεν ξέρει ποτε θα αξιωθούν να αρχίσουν την διανομή... τελοσπάντων, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας με ενημερώσει...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την jimmy_freestyler στις Τρι Οκτ 07, 2008 4:49 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : απαγορευονται τα greeklish, μετετρεψα το post σου)

maggie_var
0rank
0rank

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 34
Location : Thessaloniki
Έτος σπουδών : Β' έτος
Registration date : 07/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα της Σχολής Empty Απ: Προβλήματα της Σχολής

Δημοσίευση από jimmy_freestyler Τρι Οκτ 07, 2008 4:53 pm

maggie_var έγραψε:Είναι κάπως ανοργάνωτη... Να μου πείτε, αυτή είναι η τραγική πραγματικότητα σε όλα τα δημοσια πανεπιστήμια... Εγώ για παράδειγμα, ως πρωτοετής και συνεπώς ψαρωμένη, θα ήθελα πολύ να ξέρω ποτε θα πάρω τα βιβλία μου! Έχω αγχωθεί πολύ με αυτό το θέμα των βιβλίων γιατί κανεις απ τους καθηγητές μας δεν ξέρει ποτε θα αξιωθούν να αρχίσουν την διανομή... τελοσπάντων, αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας με ενημερώσει...

Δυστυχώς ούτε εμείς ξέρουμε πότε θα πάρουμε τα βιβλία μας ακόμα. Πιστεύω ότι δεν θα αφήσουν την διανομή των βιβλίων να αργήσει πολύ αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο ακόμα. Πάντως όταν θα αρχίσουν να δίνονται βιβλία θα υπάρξουν ανακοινώσεις. Έως τότε θα πρεπει μάλλον να δανειστείς κάποια από αυτά, είτε από την βιβλιοθήκη είτε από κάποιον μεγαλύτερο.
jimmy_freestyler
jimmy_freestyler
Administrator
Administrator

Άντρας Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 35
Location : Θεσσαλονίκη
Έτος σπουδών : Δ' έτος
Registration date : 16/01/2008

https://dapndfk4dents.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης